Česká republika patří v Evropě mezi nejlepší státy, co se týče třídění odpadu. Umíme dobře třídit plast, sklo i papír. Třídit opad do správných kontejnerů se učíme už ve školce a škole a v dospělosti to bereme tak nějak už automaticky. Někdo třídí více, někdo méně, ale tak už to chodí. V čem bychom se ale ještě mohli zlepšit? Měli bychom se naučit, co rozhodně neházet a nevylívat do kanalizace. Odpad v kuchyni, umyvadlo a toaleta totiž nejsou odpadkový koš!
V žádném případě do kanalizace nelijte chemické látky, barvy, motorové oleje, léky, jedlé tuky a oleje, kuchyňský odpad a hygienické potřeby. Zbytky potravin podporují v kanalizaci život různých živočichů a dochází k zanášení kanalizace usazenými pevnými látkami, na které se chytají tuky. Může se snižovat průtočnost a nakonec se kanalizace ucpe. Stejně tak, na tuky a oleje se pak lepí i vlhčené ubrousky a hygienické potřeby, což může způsobit ucpání čerpadel v čističkách. Odpadní vodu čistí bakterie, které však při přítomnosti olejů a tuků nemusí pracovat správně. Kvalita vyčištěné vody je značně snížena.
Pokud se kanalizace ucpe, je třeba ji profesionálně vyčistit. Čistit lze veškeré ležaté kanalizace, kanalizační přípojky do uličního řádu a svislé kanalizační stoupačky. Čištění kanalizace se odstraní špunt a nečistoty, které stojí za ucpáním, jsou strženy a vyplaveny nebo pérem odsunuty. Efektivním způsobem čištění kanalizace je čištění tlakovou vodou. Tímto způsobem se nejčastěji čistí ležaté kanalizace, domovní přípojky, dešťové svody a dvorní výpusti. Při instalatérských pracích a čištění domovních a bytových odpadů se používá strojní čištění. Jestliže je třeba vyčistit stoupačky, ideální způsob bude frézování kanalizačních stoupaček. Frézováním jsou odstraněny tvrdé usazeniny, které se musí rozmělnit a odstranit z potrubí.