O škodlivosti bílé pšeničné mouky se ví již mnoho let a přesto je stále dominantní surovinou pro výrobu mnoha druhů pečiva. Lidé tyto produkty nakupují v obrovském množství a neuvědomují si, že kromě nedostatku výživových prvků jim schází také vláknina.
Máte dostatek vlákniny?
Vláknina je přirozenou součástí rostlinné stravy a každá rostlinná potravina jí obsahuje tolik, že vytváří ideální poměr s jinými výživovými prvky (sacharidy, proteiny a tuky). Je obsažena v ovoci a zelenině, v oříšcích a semínkách, v luštěninách a celých obilných zrnech. Jestliže však náš jídelníček sestává ze stravy, kde se vlákniny nedostává, jako jsou průmyslově vyráběné pochutiny, fastfood, sladkosti a dortíky, výrazně masitá strava s minimem zeleniny a bílé pečivo, pak bychom kromě změny jídelníčku a přechodu na zdravější stravu mohli zařadit na seznam vhodných jídel i topinambury.
Hlízy topinambur prodej se stávají předmětem zájmu příznivců zdravé výživy, ačkoli je tato zemědělská plodiny téměř zapomenutou a běžně se s ní v obchodech nesetkáte. Přitom ve středověku, v době pobělohorské, kdy si u nás třicetiletá válka vybírala svou krutou daň v podobě utrpení a hladomoru byly topinambury jednou z mála rostlin, které zůstávaly bez povšimnutí a netýkalo se jich drancování a plenění. Hlízy mohou totiž být ukryté v zemi po celý rok, i v zimě, a odtud je lze sklízet kdykoli. Tehdy také jejich zásluhou zůstalo mnoho lidí ušetřeno jisté smrti hladem.
A proč zmiňujeme topinambury v souvislosti s vlákninou? Obsahují totiž látku inulin, druh vlákniny, která projde v původním stavu žaludkem a tenkým střevem a teprve v tlustém střevě jej podrobují fermentaci střevní bakterie (bifidobakterie). Symbiotické bakterie vytváří z inulinu některé cenné vitamíny, především skupiny B a pomáhají lépe vstřebávat ionty železa, vápníku, zinku, hořčíku a dalších minerálů a stopových prvků.