Finanční gramotnost

Bohužel, tato v povědomí některých lidí prý zcela chybí. Alespoň tomu tak je dle posledního měření České bankovní asociace. Ta na to má totiž index a do něj veškeré informace ukládá. Nu a následně je z něj i čerpá.
Základním kritériem je pravděpodobně výše úspor, nebo výdaj a příjem. Proto se asi všechny transakce kontrolují bankou a státem. Kdyby tomu tak nebylo, tak by celá slavná bankovní asociace neměla jak své „výpočty“ provádět.
peníze do pokladničky
Takže se podívejme na čísla, které jsem si od nich podovolil vypůjčit.
Většina obyvatel si odkládá měsíčně pět set až dva a půl tisíce korun. Tedy ti, kteří si to mohou dovolit. Ta část, která si to dovolit nemůže, podle bankéřů nemá finanční gramotnost.
Vzhledem k tomu, že si v této „disciplíně“ Češi od loni polepšili o jeden procentní bod, odkládá se více.
Nebo ne? Ne, tak přesně to asi není. V každém případě je ta gramotnost o tom, nemít výdaje vyšší než příjmy. Protože pak dochází k potížím, půjčkám, závazkům a slibům.
Dalším faktem je to, že než aby si někdo odpustil svůj zažitý komfort, raději si půjčí. Však je to jen na čas. Ten čas ukáže, že to byl omyl, a na problémy je zaděláno.
Spoření peněz
Velká část negramotnosti je také v tom, že občan si není schopen určit tzv. potřebnost. Je hezké mít nový mobil za dvacet tisíc, pokud jsme si na něj nevzali půjčku. Totéž je dovolená, nebo prostě věci, které nutně nejsou potřeba.
Nutný je především nájem, jídlo a teplo. Není třeba se hned stěhovat do jeskyně jako pravěký lovec. Proti zvedání cen za teplo, nájem a elektriku nic neuděláme, takže pokud se nám nezvýší příjmy, budeme si muset někde jinde přitáhnout opasek. Na začátku vzniku tohoto státu jeden známý rádoby expert prohlásil, že to bude jen zpočátku. To, že bude pro jisté vrstvy trvat desetiletí raději nezmínil. Nuže, hlídejte si výdaje a tím budete finančně gramotní. Až přijdete o dům, tak bude pozdě zjišťovat, kde byla chyba.  
 

Autor příspěvku: