Každý z nás rostlinné nápoje zahlédl v obchodě při nákupu nebo v televizní reklamě. Upoutají nás svým zdravým názvem, krabicí totožnou se základní potravinou – mlékem, ale rozhodně i vyšší cenou, která se přibližuje stokoruně za jeden litr.
Při pohledu na cenovku v regálech supermarketů nás praští do očí vysoká cena a nejistota v ne moc běžném produktu, přesto mnoho lidí dostane chuť na rádoby mléko s mandlovou, kokosovou či vanilkovou příchutí. V chutnější verzi, kde je opravdové mléko s vanilkovým aroma či čokoládovou složkou se naopak rostlinný nápoj může pyšnit výrazně sníženým obsahem cukru, okolo 3 gramů na 100 ml a minimálním množstvím tuků. Množství energetické hodnoty a kalorií jen lehce převyšuje množství v minerálních vodách. Rostlinnými nápoji tak nic neztratíte, ani nezískáte. Rozhodně více ulehčíte své peněžence než svým kilům.
Nesprávný pojem rostlinné mléko se do povědomí lidí vžil ale mnohem běžněji než nápoj. Pro vegany a lidi s alergií na laktózu představují tyto výrobky dobrou alternativu, jak vyhovět svým požadavkům a potřebám.
Mandlové mléko obsahuje maximálně pár procent mandlí, ostatní druhy obsahují do 12 % pevné složky, oproti tomu klasické kravské polotučné mléko, které koupíte v akci i za 10 korun, jich má více. Kravské mléko je prostě nenahraditelné svými schopnostmi a účinky na kosti a prospěšné zdraví. Vždyť konzumací mateřského mléka jsme někteří strávili dva roky, a ne nadarmo se říká, že lepší věc dítěti při jeho vývoji nemůže matka dát.
Stále přicházejí novinky rostlinných nápojů, hlavně co se týče nových příchutí. Už si nevybíráme pouze mezi sójovými a mandlovými, výrobci přicházejí s makovými, konopnými, kokosový či ovesný. Ceny se však stále blíží stokoruně a výhodněji tak přijde rozhodně domácí výroba.
Drtivou většinu rostlinných nápojů tvoří voda, dále obsahují zahušťovadla a dochucovadla, rozhodně se nedají označit za zdravý zázrak. Poměr ceny a kvality se tedy zdaleka nerovná.